وقتي مافياي چادر مشکي براي سود 1000 درصدي فتيله توليد داخلي را پايين کشيد

افشاگري برنامه ثريا درباره آنها که نمي‌گذارند خودمان چادر مشکي توليد کنيم!

وقتي مافياي چادر مشکي براي سود 1000 درصدي فتيله توليد داخلي را پايين کشيد

رجانيوز : برنامه تلويزيوني ثريا شب گذشته براي بار دوم چالش‌هاي صنعت نساجي به خصوص موضوع واردات فراوان و عدم توليد چادر مشكي در داخل كشور را مورد كنكاش و بررسي قرار داد.
تاريخ: 29/2/1391
كد مطلب: 164
بازديد: 7384
        
افشاگري برنامه ثريا درباره آنها که نمي‌گذارند خودمان چادر مشکي توليد کنيم!
وقتي مافياي چادر مشکي براي سود 1000 درصدي فتيله توليد داخلي را پايين کشيد

برنامه تلويزيوني ثريا شب گذشته براي بار دوم چالش‌هاي صنعت نساجي به خصوص موضوع واردات فراوان و عدم توليد چادر مشكي در داخل كشور را مورد كنكاش و بررسي قرار داد.

به گزارش رجانيوز، ايران با وجود دارا بودن بزرگترين بازار چادر مشكي دنيا و پرمصرف ترين كشور در زمينه چادر مشکي، کوچکترين توليدي در زمينه چادر مشکي ندارد، تا بازار كشور در دست چادرهاي كره اي، ژاپني و چند كشور ديگر و واردکنندگان چادر از اين کشورها باشد. موضوع عجيبي که پيگيري آن شب گذشته موضوع برنامه متفاوت و چالشي ثريا بود.
 
برنامه ثريا شب گذشته با دعوت از برخي دست اندرکاران حوزه نساجي، به بررسي دلايل اين موضوع و نحوه فعاليت مافياي واردات چادر مشکي و عدم توليد داخلي در زمينه اين محصول پر مصرف در ايران پرداخت، موضوعي که با بررس آن، در نهايت سود هنگفت واردات چادر مشكي، بالا پايين رفتن تعرفه هاي واردات ، قاچاق فراوان و واردات چمداني از جمله مهمترين عوامل عدم توليد چادر مشكي در داخل شناخته شد. 
 
در اين برنامه اسلام‌پناه مدير كل دفتر نساجي و پوشاك وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اينكه واردات پارچه مشكي با هزينه‌اي حدود هر متر يك و نيم تا دو دلار تمام مي شود اما با 3 برابر تا ده برابر قيمت در بازار كشور به فروش مي‌رسد در يک افشاگري جالب توجه، از سود هاي 300 تا 1000 درصدي واردکنندگان چادر مشکي در ايران خبر داد! 
 
وي با پذيرش اينكه حركت مناسبي در اين زمينه در كشور صورت نپذيرفته گفت: معتقديم در زمينه سياست گذاري و خط مشي‌ها كار عميق و جدي در كشور صورت نگرفته و مي‌توانستيم به جاي اينكه الان صحبت از چرايي توليد نشدن چادر مشكي در كشور بكنيم پرچمدار توليد و حتي صادرات چادر مشكي باشيم. 
 
اسلام پناه از تدوين سند جامعي در وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد كه در آن با توجه به سند چشم انداز كشور در حوزه نساجي و چادر مشكي و نيز حمايت از توليد داخل اقداماتي خوبي پيش بيني شده است.
 
نياز سالانه 200ميليون متر مربع به پارچه مشكي  
 
سيد مهدي صادق عضو كميسيون صنايع مجلس شوراي اسلامي كه سال‌هايي طولاني در حوزه مديريت و توليد نساجي فعال بوده است ميهمان تلفني برنامه ثريا بود. وي با بيان اينكه ما ساليانه حدود 200 ميليون متر مربع نياز به پارچه چادر مشكي داريم در حالي كه آمار واردات رسمي ما در سال 88 – 89، 40 ميليون متر مربع واردات رسمي بوده است گفت: اين اختلاف نشان دهنده حجم عظيم واردات غير رسمي و قاچاق اين كالا به داخل كشور است. وي همچنين با اشاره به اينكه نمي شود پذيرفت با اين همه پيشرفت‌هاي فناوري كه كشور داشته نمي‌توانيم چادر مشكي توليد كنيم و  نمونه‌هاي خوبي از توليد داخلي نيز موجود است گفت: "سود بالاي واردات و قاچاق مانع اصلي توليد در كشور شده است."
 
قاچاق كانتينري پوشاك
 
عباس نخعي از مديران ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز ديگر ميهمان برنامه ثريا بود كه در پاسخ به سوال مجري برنامه كه با وجود حجم عظيمي از كانتينرهاي قاچاق و در حالي كه  بيش از 60 درصد بازار را كالاي قاچاق پر كرده است فكر مي‌كنيد واقعا مبارزه با قاچاق پوشاك به نتيجه رسيده گفت: "آنچه را كه ما در سطح بازار مي بينيم به صرف داشتن آرم خارجي نمي شود گفت قاچاق است چون امكان ورود از طريق قانوني مثل معافيت، كالاي همراه مسافر و ...در برخي مواقع وجود دارد.  به اعتقاد ما اقدامات سخت افزاري و فيزيكي تنها راه مبارزه با قاچاق نيست و اين مبارزه نياز به اقداماتي در حوزه پيشگيري و نرم افزاري از جمله حمايت از توليد داخل و نيز شفاف سازي گردش پول نيز دارد."
 
وي در تشريح اقدامات درحوزه سخت‌افزاري افزود: " البته ما در حوزه اقدامات سخت افزاري نيز از سال 85 تا به حال جمعا حدود 4000 ميليارد كشفيات داشته‌ايم وي همچنان با اشاره به اقدامات سيستمي جديدي همچون تهيه نرم افزاري براي اعلام وصول در گمركات كشور گفت: در سال 91 با سيستمي كه راه افتاده تا به حال عدم وصول نداشته ايم مگر اينكه جعل صورت پذيرفته باشد."
 
نخعي همچنين در پاسخ به اين سوال كه آيا موضوع پايين آمدن تعرفه ها مهمترين راهكار كاهش قاچاق است و اين در حالي است كه نمونه‌هاي زيادي وجود دارد كه با وجود كاهش تعرفه حتي قاچاق افزايش نيز يافته است؟گفت: "عواملي كه باعث قاچاق مي شود توقف، خواب سرمايه، موضوع تعرفه و موضوعاتي مثل تفاوت قيمت و كيفيت جنس خارجي و داخلي است و در خصوص تعرفه به نظر ما تعرفه بايد منطقي باشد. ما نيازي در كشور داريم كه بايد از طريق توليد داخلي تامين شود اگر نشد بايد توليد و واردات قانوني تامين كند و اگر تامين نكرد به علت سود بالا از ساير طرق تامين مي شود و ما خودمان نبايد اين فرصت را ايجاد كنيم كه ريسك قاچاق پايين بيايد."
 
هفته آينده در جلسه با معاون اول رييس جمهور موضوع نساجي مازندران حل خواهد شد
 
 همچنين در ادامه اين برنامه اسلام پناه مدير كل دفتر پوشاك و نساجي وزارت صنعت معدن و تجارت در پاسخ به پيگيري‌هاي برنامه ثريا در خصوص مشكلات كارخانه‌هاي بزرگ نساجي كشور از جمله نساجي مازندران و پوشينه بافت قزوين گفت كه يك شنبه هفته آينده جلسه‌اي با حضور رحيمي معاون اول رييس جمهور برگزار خواهد شد كه قرار است در اين جلسه، تصميم‌گيري‌هايي در اين خصوص انجام شود و مشكل اين كارخانه براي هميشه حل شود. وي درباره كارخانه پوشينه بافت قزوين نيز گفت: "امروز يك رقم مناسبي بابت سفته زيان آور پيش بيني شده و تامين اجتماعي نيز قرار است كمك نمايد."
 
ايجاد دو كارخانه عظيم توليد چادر مشكي در كشور
 
 اسلا م پناه در خصوص اينكه چه زماني مردم شاهد استفاده از چادر مشكي ايراني خواهند بود  گفت: 19 ميليون يورو براي ايجاد كارخانه چادر مشكي در شهركرد تخصيص داده شده است كه در فرآيند قرار داد و نيز ورود ماشين آلات به داخل است و در استان يزد نيز  هيات وزيران دراواخر سال 89 مصوبه اي داشت تا براي حمايت ويژه از ايجاد كارخانه چادر مشكي در اردكان يزد خط اعتباري توسط بانك مركزي گشوده شود. وي در پاسخ به اين سوال که آيا ايران قادر به توليد چادر مشکي مرغوب هست يا خير، خاطرنشان کرد: " امروز جمهوري اسلامي به عنوان بزرگترين توليد كننده نخ فيلامنت ابريشم در خاورميانه فعال است كه اين نخ ماده اوليه بهترين نوع چادر مشكي با تكنولوژي فعلي است.
 
در دهمين قسمت از برنامه ثريا همچنين دومين انيميشن طنز و نقادانه برنامه در خصوص نساجي پخش شد. در اين انيميشن تراژدي چار مشكي به تصوير كشيده شد و مشخص شد در دهه شصت، چگونه با پايين آمدن يك شبه تعرفه ها توليد موفق چادر مشكي در داخل كشور به شكست انجاميد.
 
گزارشي مستند از خريد پارچه و چادر مشكي زوار ايراني از بازار كشورهاي همسايه و خروج ميليون‌ها دلار ارز از كشور، تريبون دانشجويي از دانشكده طراحي پارچه و لباس دانشگاه شريعتي تهران و گزارشي از توليد موفق چادر توسط توليد كننده داخلي و عدم حمايت سازمان‌هاي مربوطه از اين توليد و متوقف شدن آن از ديگر قسمت‌هاي برنامه شب گذشته ثريا بود. همچنين در اين برنامه گزارشي از موفقيت يك كارخانه ايراني در توليد الياف نانويي نيز به نمايش در آمد.
 
گفتني است برنامه زنده ثريا كاري از گروه دانش و اقتصاد شبكه اول سيما است که هر چهارشنبه ساعت يازده شب از  شبكه يك پخش مي‌شود.
 
براي مشاهده مستندهاي پخش شده در اين برنامه مي‌توانيد به پايگاه اينترنتي برنامه ثريا به نشاني  www.sorayatv.ir  مراجعه کنيد.
 
مطالب مرتبط:برچسب ها: ثریا، نساجی، اخبار
ارسال نظر
نام و نام خانوادگي
ايميل
مشاهده نظرها
تاريخ: 30/2/1391 - 0:15
لينک خبر رجانيوز کجاست؟ توي سايتش که چيزي نيست