نياز به حضور 60 هزار فارغ التحصيل در عرصه هاي کشاورزي

واحد مرکزي خبر

نياز به حضور 60 هزار فارغ التحصيل در عرصه هاي کشاورزي

به گزارش خبرنگار واحد مرکزي خبر، معاون سازمان تحقيقات ، آموزش و ترويج کشاورزي وزارت جهاد کشاورزي گفت: براي اينکه کشاورزان از توليد خود بهره ببرند بايد سياست هاي حمايتي مورد نظر اعمال شود. آقاي فلسفي در برنامه تلويزيوني ثريا افزود: هم اکنون 43 هزار کشاورز خبره و نمونه در کشور هستند که بخش عمده اي از توليدات اين حوزه را برعهده دارند.
تاريخ: 8/2/1391
كد مطلب: 115
بازديد: 8709

واحد مرکزي خبر :

نياز به حضور 60 هزار فارغ التحصيل در عرصه هاي کشاورزي

معاون سازمان تحقيقات ، آموزش و ترويج کشاورزي وزارت جهاد کشاورزي گفت: براي اينکه کشاورزان از توليد خود بهره ببرند بايد سياست هاي حمايتي مورد نظر اعمال شود.


به گزارش خبرنگار واحد مرکزي خبر؛ آقاي فلسفي در برنامه تلويزيوني ثريا افزود: هم اکنون 43 هزار کشاورز خبره و نمونه در کشور هستند که بخش عمده اي از توليدات اين حوزه را برعهده دارند.
وي گفت: مسئله کم سوادي و بي سوادي کشاورز نبايد مانعي در انتقال دانش و اطلاعات روز به آنها باشد از اين رو در شبکه ترويج وآموزش کشاورزي ، پيش بيني ها و برنامه هايي ارائه شده است تا مسئله کم سوادي و بي سوادي کشاورزان مديريت شود.
فلسفي در ادامه با بيان اينکه به60 هزار فارغ التحصيل و کارشناس براي استقرار در عرصه هاي کشاورزي نياز داريم افزود:‌ در اين خصوص برنامه هاي مشترکي با سازمان نظام مهندسي کشاورزي و منابع طبيعي پيگيري مي شود.
وي گفت: چند سالي است که شرکت هاي خدمات مشاوره اي براي استفاده از فارغ التحصيلان رشته هاي کشاورزي در عرصه هاي مورد نياز تاسيس شده اند و هم اکنون دو هزار و800 شرکت خدماتي فعاليت مي کنند که فارغ التحصيلان کشاورزي از طريق آنها در دهستان ها مستقر شده اند.
معاون سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج کشاورزي وزارت جهاد کشاورزي ادامه داد: هم اکنون حدود 23 هزار فارغ التحصيل کشاورزي در دهستان هاي مختلف در بخش کشاورزي به صورت غير دولتي به کار گرفته شده اند.
فلسفي با بيان اينکه امکان استخدام همه فارغ التحصيلان وجود ندارد گفت: برنامه هاي ما در جهت سوق دادن فارغ التحصيلان به کارهايي است که براي آن تربيت شده اند برهمين اساس بخشي از آنها در طرح هاي توليدي و بخش ديگر در شرکت هاي خدمات مشاوره اي به کار گرفته مي شوند.


وي افزود: تاکنون صد هزار فارغ التحصيل کشاورزي داريم که نيمي از آنها در سازمان نظام مهندسي کشاورزي و منابع طبيعي به عنوان عضو ثبت نام کرده اند و90 هزار نفر هم در پي کار هستند.
فلسفي گفت: قانون ارتقاي بهره وري در بخش کشاورزي زمينه مناسبي فراهم کرده است تا براي فارغ التحصيلان کشاورزي ، برنامه ريزي مناسب تري بر اساس نياز صورت گيرد .


وي افزود: دراين زمينه در اواخر پارسال نيازسنجي گسترده اي شد که اميدواريم از امسال شاهد اجراي اين بخش از قانون باشيم.


مديرکل دفتر گسترش و برنامه ريزي آموزش عالي وزارت علوم تحقيقات و فناوري هم در ارتباط تلفني با اين برنامه گفت: جمعيت دانشگاهي که در بخش کشاورزي مشغول کارند هشت دهم درصد است در حالي که 80 درصد جمعيت کشاورزي ما کم سواد و يا بي سواد هستند.


آقاي حسني افزود: پارسال با اقدام وزارت جهاد کشاورزي قانوني در مجلس تصويب و به وزارت علوم هم ابلاغ شد که نيازها و وضع عرضه و تقاضا در رشته هاي کشاورزي بررسي شود و گسترش اين رشته ها براسين اساس باشد.


وي گفت: الگوي ورود به دانشگاه بايد تغيير يابد و براساس نياز و علاقه مندي داوطلبان باشد که اين مهم مستلزم اين است که وزارت جهاد کشاورزي زيرساخت هاي لازم را در اين زمينه فراهم کند.

مطالب مرتبط:برچسب ها: ثریا، برنامه ثریا، کشاورزی، اخبار برنامه ثریا، کلیپ برنامه ثریا، برنامه تلویزیونی ثریا، کلیپ
ارسال نظر
نام و نام خانوادگي
ايميل
مشاهده نظرها
محمد
تاريخ: 6/9/1393 - 0:23
با سلام
فوق ليسانس بيوتکنولوژي کشاورزي هستم از دانشگاه دولتي. چند مقاله آي اس آي و علمي پژوهشي دارم. چندين مقاله در همايش هاي ملي و بين المللي. 2 ساله که فارغ التحصيل شدم و بيکار. ميرم سر ميدون کارگري. حتي براي نگهباني هم مارو استخدام نميکنن ميگن فوق ليسانسين توقعاتتون بالاست. اينه عدالت علي؟؟ اينه نظام جمهوري اسلامي؟؟
با 28 سال سن مجردم و 1 ريال هم پسنداز ندارم
مهرداد
تاريخ: 11/10/1391 - 2:25
من انگيزه م رو براي ادامه زندگي از دست دادم. چهار سال وقتم و گذاشتم و ليسانس گشاورزي گرفتم ولي هيچ دستاوردي برام نداشته. احساس مي كنم يه آدم زيادي هستم. زمان هيچ وقت به عقب بر نمي گرده و گر نه به داد خودم مي رسيدم.
ارژنگ
تاريخ: 2/3/1391 - 10:49
به ولا ما بايد بريم بميريم من خودم علاقه به رشتم که ابخيزداري هست دارم ولي افسوس که هر جا ميرم ميگن نمي خوايم حتي اگر دکترا دشته باشي به خدا من انگيزه براي زندگي کردن را از دست داده ام اينده من بسيار مبهم است اي کاش از همان اول درس را ول کرده بودم و ميرفتم دنبال کارگري يا هر کار ديگري يعني کار ازاد اي کاش و اي کاش و اي دريغ از جوانيم که از دست رفت بدون هيچ چيزي اين کاش من وارد دانشگاه نشده بودم
محسن از دانشگاه شيراز
تاريخ: 28/2/1391 - 5:59
بعضي وقتا فکر ميکنم واسه چي درس ميخونم وقتي حتي روم نميشه بگم رشته ام جيه
توکلي
تاريخ: 14/2/1391 - 6:55
با سلام
عرض خسته نباشيد.
گناه ما چي بود.اين چه بدبختي بود که گريبانه مارو گرفت.مشاور تحصيلي نداشتيم که ما به اين بلا گرفتار شديم.بنده فوق ليسانس کشاورزيم که علاوه بر درس خوندن 4 سال هم هزينه کردم تا چيزهاي عملي را ياد بگيرم کارگري کردم تا عملي ياد بگيرم اما چه فايده دريغ از يه فرصت براي کارکردن.ديگه اين روزها مجبورم برا پول خوردو خوراکم که شده برم تو خونه و شرکت ها نظافت بکنم.