نا کجاآباد کشاورزي !!؟

در برنامه اين هفته ثريا خواهيم ديد

نا کجاآباد کشاورزي !!؟

برنامه اين هفته ثريا که چهارشنبه شب ساعت 23:10 پخش مي شود، به بررسي وضعيت کشاورزي در مناطق مختلف کشور مي پردازد. بررسي مشکلات اشتغال دانش آموختگان کشاورزي نيز از موضوعات ديگر اين برنامه خواهد بود. هم چنين تعدادي از دستاوردهاي کشور در حوزه کشاورزي، پخش خواهد شد.
تاريخ: 3/2/1391
كد مطلب: 97
بازديد: 7918

نا کجاآباد کشاورزي !!؟

کشاورزي ايران به کجا مي رود؟

با عرض تسليت شهادت دخت نبي مکرم اسلام(ص) حضرت فاطمه (س) ، برنامه اين هفته " ثريا " که چهارشنبه شب ساعت 23:10 پخش مي شود، به بررسي وضعيت کشاورزي در مناطق مختلف کشور ميپردازد. بررسي مشکلات اشتغال دانش آموختگان کشاورزي نيز از موضوعات ديگر اين برنامه خواهد بود. هم چنين تعدادي از دستاوردهاي کشور در  حوزه کشاورزي، پخش خواهد شد.

خواهشمند است نظرات و پيشنهادهاي خود را  تا چهارشنبه قبل از زمان پخش، براي استفاده در برنامه از طريق سايت برنامه ثريا به آدرس sorayatv.ir و يا از طريق پست الکترونيک info@sorayatv.ir  و يا sorayatv@chmail.com ارسال بفرماييد.

در صورتي که در ميان اقوام و دوستان خود فارغ التحصيلاني از رشته کشاورزي هستند، مي توانيد با طرح دغدغه ها و مشکلات آنها، ما را در طرح بهتر مسائل اين قشر مهم جامعه، ياري بفرماييد.

با تشکر از شما، منتظر دريافت نظرات شما هستيم.

ارسال نظر
نام و نام خانوادگي
ايميل
مشاهده نظرها
ابوذر
تاريخ: 14/2/1394 - 5:59
باسلام يه فکري به حال فارغالتحصيلان کشاورزي بکنيد که هيچ سرمايه اي براي توليد ندارند فقط تخصص دارند که در اين شرايط هيچ دردي رو دوا نمي کند باتشکر
دانشجو کشاورزي
تاريخ: 8/2/1391 - 10:4
برنامه کارورزي در رشته هاي کشاورزي تا چند سال پيش با همکاري دولت و سازمان نظام مهندسي کشاورزي در استان ها اجرا مي شد، که توانسته بود تا حدودي کمبود هاي عملي فارغ التحصيلان را جبران کند، اما اين برنامه از ليست کاري اين نهاد حذف شد. علت چيست؟ آيا بهتر نيست اين برنامه مجددا راه اندازي شود؟
آيا شرکت هايي که براي ارتقا سطح شرکت از مدرک رشته هاي کشاورزي استفاده مي کنند قانوني هستند يا نه؟
بسياري از دوستان من که در رشته ماشين آلات کشاورزي فارغ التحصيل هستند مدرک خود را در اختيار اين شرکت ها قرار داده اند.
درباره رشته بيوتکنولوژي و بازار کار آن نيز صحبت شود، با توجه به نياز اين رشته به دستگاه ها و تجهيزات جديد و هزينه بالاي اين مواد و وسايل ايا نهادي براي تامين بودجه در اين زمينه فعال مي باشد؟
تا زماني که زمين هاي کشاورزي ما در حال بخش شدن و کوچک شدن مي باشند، هيچ کار علمي و مبتني بر دانش در ان انجام نخواهد شد، آيا در اين زمينه تحقيقي انجام گرفته است و يا اقدامي برنامه ريزي شده است؟
با تشکر فراوان از برنامه خوب شما
khodadadi
تاريخ: 8/2/1391 - 9:50
با سلام و تشکر از برنامه خوب شما
لطفا به بازار کار رشته بيوتکنولوژي گياهي که يکي از گرايش هاي رشته کشاورزي است نيز پرداخته شود.
موقعيت اشتغال در بخش دولتي اين رشته مراکز تحقيقات کشاورزي است که اکثر اشباع هستند و حتي اگر نيرو نياز داشته باشند بيشتر به شکل قراردادي جذب نيرو مي کنند.
از طرف ديگر اين فارغ التحصيلان در صورتي که بخواهند شرکت هاي خصوصي داير کنند تنها در زمينه هاي خاصي مانند کشت بافت قادر به فعاليت مي باشند، که حتي همين بخش نيز نيازمند سرمايه بالايي مي باشد، که نيازمند دريافت وام هاي سنگين است(يک شرکت کشت بافت تا قبل از درامد زايي با حداقل امکان و حداکثر صرفه جويي نيازمند حداقل 400 تا 500 ميليون تومان مي باشد، اين رقم مربوط به سال گذشته مي باشد) و هيچ نهادي اين بودجه را در اختيار اين فارغ التحصيلان قرار نمي دهد.
با تشکر از برنامه خوب و انتقادي شما
فارغ از تحصيل
تاريخ: 7/2/1391 - 6:48
دنبال چي هستيد
آيا مشکل کمبود زمين است که خروجي برنامه شمابه گرفتن زمين از منابع طبيعي ختم مي شود
مشکل کمبود زمين است يا نا تواني در اقتصادي نگه داشتن زمين !
چرا بجاي واگذاري به سمت نگهداري زارعين براي استمرار توليد نمي رويد
حقيقت اينس که دنبال سر گرمي هستيد
رضا
تاريخ: 7/2/1391 - 0:11
سلام
خداقوت
در حد يک برنامه کوتاه نيست که به مسائل مربوط به کشاورزي بپردازد.ضمنا موضوع اين برنامه شما دانشگاهي بود نه کشاورزي !!!!!!!!!!
شما که نتوانستيد ارتباط بين دانشجو يا مهندس کشاورزي را با کشاورز تعريف کنيد چطور به دنبال مطرح کردن مسائل دانشجويان هستيد.
ضمنا پيشنهاد مي شود سراغ مافياي نهاده هاي کشاورزي هم برويد.
به همشهري خودمان ( گلستان )هم پيشنهاد مي کنم آمار مصرف سموم و علفکشها وهم چنين انواع و اقسام کودهاي خارجي را فقط در استان ملاحظه بفرمايند.البته براي سلامتي شون خوب نيست...
ونکته بسيار مهم اينکه، نقش بسيار حساس کارشناسان کم سوادو غير متعهد و متاسفانه خائن در حق اين مرزو بوم راهم که با استفاده از مشاغل ومناسب خود در سازمان وادارات جهاد به سوءاستفاده و ثروت اندوزي مشغولند، عموما کتمان مي شود.
فساد- خيانت و کم سوادي به شدت زحمات کشاورزان وکارشناسان زحمتکش را به هدر مي دهد....
به شدت و مصرانه منتظر تلاش بيشتر و تکرار ساخت و اجراي چنين برنامه هايي هستيم.
محمد صادق رضائيان
تاريخ: 6/2/1391 - 11:11
با سلام خدمت دست اندرکاران و تهيه کنندگان برنامه "ثريا"
بنده تبليغ پيش نمايش برنامه چهار شنبه شب را که مربوط به فارغ التحصيلان اکثرا فلک زده کشاورزي است را ديدم و چون خودم ليسانس ماشينهاي کشاورزي دارم فکر مي کنم برنامه مفيد و خوبي باشد و خواستم جلوتر مطلبي را خدمت شما عرض کنم که امشب در برنامه اعلان فرماييد.
متاسفانه تقريبا تمامي دانشجويان اين رشته بدون آگاهي از آينده اين رشته و صرفا بدليل قبولي در اين رشته وارد اين رشته تحصيلي مي شوند و بعد از فارغ التحصيلي تازه متوجه مي شوند چه بلايي بر سر آنها آمده است.
بجز کساني که قبلا کار کشاورزي کرده اند سايرين با داشتن ليسانس و يا مدرک بالاتر نمي توانند در اين رشته مفيد واقع شوند زيرا دروس دانشگاهي طوري است که متناسب با نياز جامعه نيست. البته در اين بين هم هشتند افرادي که خيلي موفق هم هستند اما بسيار معدود اند.
ضمنا از همه بد تر در گروه کشاورزي ، گرايش ماشينهاي کشاورزي است که خواهش مي کنم اين موضوع را در برنامه حتما بگنجانيد يعني اينکه ماشينهاي کشاورزي در دانشگاه بيشتر دروس مکانيک مانند ترموديناميک، استاتيک، مقاومت، مصالح علم مواد و ... را پاس مي کنند و بجز چند واحد عمومي (14-15 واحد) در مورد زراعت و چند واحد تخصصي در مورد ادوات کشاورزي مانند تراکتور و کمباين بيشتر در زمينه رشته مکانيک تحصيل مي کنند. تازه در زمينه تعمير موتورهاي ديزل و بنزيني از رشته هاي مکانيک هم تبحر بيشتري دارند. اما بعد از دريافت مدرک ماشينهاي کشاورزي آنها را در زمره گروه کشاورزي مي شناسند درحاليکه اطلاعات چنداني در مورد زراعت ندارند(همانطورکه بالاتر عرض کردم حتي اکثرا خود گرايش زراعت هم که تعداد واحد زيادي در اين زمينه پاس مي کنند کار کشاورزي را ياد نمي گيرند ). چه رسد به گرايش ماشينهاي کشاورزي.
خلاصه در بازار کار رشته ماشينهاي کشاورزي را به عنوان گروه کشاورزي مي شناسند . زيرا وقتي در بخش صنعت بدنبال کار مي گردند به آنها مي گويند شما کشاورزي هستيد و بايد در روي زمين کار کنيد . سازمان کشاورزي هم در 10سال شايد 4-5 نفر در يک استان نياز نداشته باشد تازه پارتي بازي و فاميل بازي را هم در کنار آن در نظر بگيريد.
کار کشاورزي هم که بلد نيستند تا اگر زميني اجاره کنند روي زمين مشغولکار زراعت شوند.
بنده ضمنا خوشبختانه به ياري و فضل خداي متعال بعد از 5 سال حق التدريس در آموزش و پرورش استخدام شدم و دارم به هنرجويان هنرستان کشاورزي درس مي دهم اما همواره خودم به مسوولين مربوط اعتراض مي کنم و خواهان لغو رشته ماشينهاي کشاورزي در مقطع هنرستان هستم – گرچه خودم متضرر خواهم شد - زيرا مي دانم به چه مصيبتي بعد از اخذ ديپلم در انتظارشان است اما تا حالا که موفق نشده ام.
زيرا قطعا مي دانم اين هنرجويان بدون آگاهي از آينده اين رشته وارد اين رشته شده اند اما بعدا مي فهمند که دير شده است. تا به حال چندين مورد از هنرجويان فارغ التحصيل اين رشته راديده ام که بعد از چند سال وقت گذراني تغيير رشته داده اند و برخي سراغ رشته عمران و حتي برخي به رشته پزشکي مي روندو آيا درست است که اين همه سرمايه هدر برود.
پوريا خاوري
تاريخ: 5/2/1391 - 6:20
با سلام
در مورد اهميت کشاورزي در پيشبرد اهداف اقتصادي و اشتغال با توجه به اين که در دسته اقتصاد اوليه طبقه بندي مي شوند شکي نيست و بايد در اين زمينه فعاليت شود و بسيار هم جاي کار داريم. اما به چه قيمتي؟ بنده شخصا طي سفري به ارتفاعات جنگلي استان گلستان مناطقي را در ارتفات مشاهده کردم که کاملاً قسمتي از جنگل تخريب شده و تبديل به مزارع گندم شده بود که بسيار تاسف آور بود. اين مطلب همچنين از طريق گوکل مپ هم قابل مشاهده مي باشد. در مورد اينکه اين گونه کشت ها غير قانوني است يا قانوني بوده اطلاعي ندارم. اگر اين مسئله از مسئولين پرسش شود ممنون مي شوم.
با تشکر
جواد
تاريخ: 5/2/1391 - 5:19
سلام
لينک هاي زير را ببينيد:
http://vares-e-khoon.blogfa.com/cat-6.aspx
قسمت شرح ماجراي لينک زير:
http://japark.blogfa.com/post-19.aspx