نارضايتي 66 درصدي مردم از عدم فرهنگ سازي در رابطه با اينترنت پر سرعت

نارضايتي 66 درصدي مردم از عدم فرهنگ سازي در رابطه با اينترنت پر سرعت

برنامه ثريا با مناظره بر سر موضوع اينترنت پر سرعت در کشور و موارد مربوط به فضاي مجازي روي آنتن رفت.
تاريخ: 18/6/1393
كد مطلب: 800
بازديد: 6816

برنامه اين هفته ثريا با موضوع معضلات فضاي مجازي و گسترش اينترنت در کشور در قالب مناظره و با حضور آقايان دکتر علي رضا شاهميرزايي، عضو حقيقي شوراي عالي فضاي مجازي و لطف الله صبوحي نماينده وزارت ارتباطات و قام مقام سازمان تنظيم مقررات ارتباطات راديويي به روي آنتن شبکه يک سيما رفت.

با مجوز اپراتورهاي نسل سه و چهار تعداد کاربران اينترنتي صد برابر شده‌اند

در ابتداي اين برنامه دکتر شاهميرزايي درخصوص اعتراضات اعضاي شورا در خصوص مجوز دادن به اپراتورهاي تلفن همراه مبني بر خدمات اينترنتي، اظهار داشت: همانطور که برداشت هاي غلطي از برخي از مباحث در رسانه ها مطرح شد قطعا کسي با تکنولوژي مخالف نيست و تعبيري از حضرت آقا در اين باب وجود دارد که ميفرمايند اگر ما را از اين فناوري ها منع کردند بايد به زورهم که شده از اين فناوري استفاده کنيم.

وي با بيان اينکه  خيلي از اعضاي شورا افرادي هستند که در اين حوزه کار کرده اند، خاطر نشان کرد: قطعا ايرادات به نحوه اجراست که ناگهان ما با اين مجوز تعداد کاربران اينترنتي را حدود صد برابر کرده ايم؛ در کشورهاي لاييک  هم براي چنين موضوعي ابتدا مطالعات جدي مي‌شود. سوال ما از وزارتخانه اين است که سند افزايش پهناي باند فضاي مجازي کجاست؟ همه جاي دنيا اين بحث منتشر و تبيين ميشود. با چه مطالعه اي اين کار صورت گرفته است؟ نگراني ما در خصص همين امر است که مطالعه جدي دراينباره صورت نگرفته است.

در ارتباطات وضعيت مناسبي در کشور حاکم نيست

مهندس لطف اللهي در ادامه بحث خاطر نشان کرد: ما در رابطه با ارتباطات وضعيت مناسبي نداريم. اين بحثي که نسل سه و چهار ارائه داده شده صرفا براي اينترنت نيست؛ لازم است توضيح دهم که حجم اطلاعات درحال افزايش است و اين حجم بالا منابع مي‌خواهد؛ اينکه ما ميگوييم نسل سه و چهار، دو مولفه از جمله دادن سرعت بالاي اطلاعات و ديگري سرعت حرکت مشترک است.

وي همچنين گفت: ما هميشه مسئول بوديم که چرا در کشور ما از اين ظرفيت استفاده نمي‌کنيم لذا از ابتدا هم  اعلام کرديم در تاريخ 31/5/93 که پايان اپراتور سوم است با شرايط کيمسيون تنظيم به اپراتورهاي ديگر هم اين امکانات را ميدهيم که اين کار انجام شد و با اين کار تسهيلات مختلف را براي کاربران تهيه کرده ايم.

نماينده وزارت ارتباطات افزود: برآورد ما اين است ما بعداز 4 يا 5 سال حدود 50 درصد از مشترکين از اين شبکه ها منتقل خواهند شد.

بعد از گذشت 5 سال هيچ پيوست فرهنگي تهيه نشده است

شاهميرزايي با تاکيد بر اينکه در ابتداي تعريف اين فرآيند چيزي به نام نسل سه وجود نداشت، تصريح کرد: ولي متاسفانه برنامه اي که در آن زمان ارائه شد به دليل مشکلاتي که آن اپراتور داشت، نشد که به خوبي اجرايي شود. چون در آن سال شروع کار بود قابل قبول بود که يکسري از مباحث به بعد موکول شود مثلا ما يک کاغذ سفيد داشتيم که گفتيم اين پيوست فرهنگي است و بعد ها اين را تکميل خواهيم کرد اما الان که ما بيش از 70ميليون سيم کارت فعال اين دو اپراتور را داريم و به راحتي يک کودک مي‌تواند با يک پيامک آن را فعال کند نبايد چنين باشد که ما هنوز آن پيوست 5 سال گذشته را داريم.

وي همچنين اظهار داشت: باتوجه به اينکه دولت قبل 5 سال در اين حوزه وقت داشت و بيشتر مقصر از دولت کنوني است اما بايد ببينيم اين دولت در اين يکسال چه کاري انجام داده است و اين درست نيست که بگوييم ما بعد از پنج سال کار جديدي نکرده ايم و مثل پنچ سال پيش که خدماتي را به يک اپراتور داديم در شرايط کنوني هم فقط همان خدمات را به اپراتورهاي ديگر داديم؛ آيا اين استدلال درست است؟! طبيعي است الان بايد نسبت به قبل مطالعات کاملتري انجام دهيم و از تجربه قبل استفاده کنيم.

وقتي مرجع تقليدي اظهار نظر مي کند نبايد بگوييم ايشان را تحت تاثير قرار داده اند

صبوحي در رابطه با سوال پيامکي گفت اين سوال نسبي است چراکه بايد ببينيم تعريف پرسرعت و کم سرعت چيست. فرهنگ سازي جنبه هاي مختلفي دارد؛ اين روزها کمتر کسي است که در 24 ساعت به اينترنت دسترسي نداشته باشد.

وي افزود باتوجه به نياز جامعه بنده گزينه يک را انتخاب مي‌کنم.

شاهميرزايي گفت: در سوال فقط در فرهنگ سازي تاکيد شده است اين که ما بايد از اين خدمات استفاده کنيم خوب است اما بايد ببينيم چرا خيلي از دلسوزان مشکلاتي را وارد کرده اند؛ جواب من اين است که فرهنگ سازي نشده است.

عضو شوراي فضاي مجازي اظهار داشت: ما اگر سخن منتقدين را ناقص بشنويم ظلم است ؛ وقتي مرجع تقليدي در اين رابطه اظهار نظر مي کند نمي شود بگوييم ايشان را تحت تاثير قرار داده اند.

وي افزود: ما نمي‌گوييم اينترنت پرسرعت بد است ما ميگوييم در اين امر يکسري پيش نياز، نياز داريم بطور مثال وقتي وزير بهداشت مي‌گويند در شير نبايد پالم باشد بعد عده اي بيايند بگويند وزير بهداشت با شير مخالف است.

وي در ادامه تصريح کرد: بنده سوال دارم آيا سرعت مساوي با پهناي باند است؟ يک مسئله مهم در سرعت فاصله سرور تا کاربر است ما بايد سرور را به داخل کشور بياوريم.کسي اين کار را از وزارتخانه پيگيري نميکند که چرا ما از مرکز داده اي که توليد محتوي هم ميکند بابت پهناي باند پول ميگيريم؟

به زودي کساني که محتوي توليد کنند از دادن سهم دولت معاف مي شوند

صبوحي گفت: در رابطه با ميزباني اطلاعات وقتي ميزباني ما خارج از کشور است کيفيت ما پايين ميايد. اينکه ما بخواهيم ميزباني ها را به داخل کشور بياوريم از تکاليف ماست و طبق قانون پنجم شبکه ملي اطلاعات اين کار را آغاز کرده ايم. وي وي ادامه داد: سال گذشته اين اطلاعتي که در داخل ميزباني مي‌شد 10 درصد بوده است اما اامسال اين رقم به 34 درصد رسيده است و حتي براي اينکه دقيق تر ترافيک ها را جدا کنيم مراکز تبادل اطلاعات آي پي را در کشور ايجاد کرده ايم که اين امر يک اتفاق بزرگ است.

وي افزود: اينکه ما مجوز اپراتورهاي  نسل سه و چهار را داده ايم تازه شروع کار است؛ ما به موازات اين پروانه هايي که داده ايم کار را براي توليد محتوي شروع کرده ايم. اخيرا در حمايت از محتوي و افرادي که محتوي توليد مي‌کنند مصوبه اي در شوراي  تنظيم و مقررات تصويب شد و مقرر شده است که سهم اپراتورها، بيشتر از 30 درصد تعيين نشده و ما براي حق و سهم دولت که از درآمد اپراتورها حاصل مي‌شود، بخشي را که مربوط به محتوي است معاف کرده ايم. اين ها اقداماتي است که در جهت توليد محتوي انجام گرفته است.

مصوبات شوراي عالي فضلي مجازي براي دولت لازم الاجراست

مقصودي در خلال حرف هاي صبوحي گفت: براي سايت برنامه ثريا باتوجه به اينکه قصد داشتيم ميزباني آن در داخل باشد هزينه اي حدود 2ميليون تومان متقبل شديم اما اگر ميزباني با خارج بود هزينه حدود 200 هزار تومان مي‌شد.

قائم مقام سازمان تنظيم مقررات ارتباطات راديويي در رابطه با پيوست هاي فرهنگي گفت: سال 86 که مزايده اپراتورهاي نسل سه را داشتيم مصادف بود با ابلاغ کلي سياست هاي برنامه پنجم توسط مقام معظم رهبري که بر دولت تکليف شد که پروژ هاي مهم بايد پيوست فرهنگي داشته باشد؛ تاکنون مصوبات شورا براي ما لازم الاجراست و اين را تا کنون ما اجرايي کرده ايم.

صبوحي افزود: شوراي فضاي مجازي سه مشخصه را براي ما تکليف کرده اند که عبارتست از دسترسي پرسرعت، تحرک پذيري کاربر و تعرفه هاي رقابتي که خود اين سه مولفه تاييد اين نکته هستند که اپراتورهاي ما بايد به نسل سه و چهار تغيير کنند چون ما يک اپراتور داريم که اين خدمات را ارائه ميکرد و طبيعتا شاهد اين خواهيم بود که با افزايش اپراتورها تعرفه ها کاهش پيدا خواهد کرد.

شرکت داخلي براي توليد ترافيک بايد پول بدهد اما شرکت خارجي پول مي‌گيرد!

عليرضا شاهميرزايي با طرح اين سوال که مسئله ما اين است چرا در اين مسائل هميشه قول آينده ميدهيم؟ گفت: معمولا آنچيزي که مدنظرمان است را مي‌گوييم بطور مثال از سياست هاي شورا که حدود سي بند است فقط سه سياست گفته مي‌شود يا از برنامه پنجم هميشه آن قسمت افزايش باند که مورد نظر اين دولت است گفته مي‌شود اما مباحث ديگري مثل دولت الکترونيک که در اين برنامه بوده است صحبتي نشده است و جامعيتي در ديدگاه ما نبوده است بطور مثال کره جنوبي مقام اول پهناي باند است ولي 70 درصد محتوي را خودش در داخل توليد مي‌کند.

وي همچنين در پاسخ به برخي از اظهارات صبوحي تصريح کرد: در رابطه با توليد محتوي در داخل که شما فرموديد کميسيون تنظيم مقررات مي‌خواهد مجوز بدهد نگران شدم؛ خواهش مي‌کنيم مجوز ندهيد.

وي در توضيح اين خواهش افزود: چرا که ما يکي از مشکلاتمان اين است که هميشه شرکت هاي داخلي خودمان که مي‌خواهند کاري را انجام بدهند مجوز مي‌خواهند اما کشورهاي خارجي براي انجام اين کار نيازي به مجوز ندارند  بعبارتي شرکت خارجي براي توليد ترافيک پول مي‌گيرد اما در داخل بايد پول بدهند، داخلي براي توليد محتوي مجوز مي‌خواهد اما خارجي مجوز نمي‌خواهد.

در شبکه‌هاي ثابت بايد اينترنت پرسرعت داشته باشيم

صبوحي در ادامه خاطر نشان کرد: ما در حوزه تصدي تمام قسمت هايي را که بايد واگذار مي‌کرده ايم واگذار کرده ايم به بخش خصوصي و فقط در حوزه حکومتي تصدي آن بر عهده ما است و اينطور نيست که ما بدون اينکه منافع بخش خصوصي را در نظر بگيريم بتوانيم اقدامي را انجام بدهيم.

وي افزود: ما در شبکه هاي ثابت هم معتقديم که بايد اينترنت پرسرعت داشته باشيم؛ از نظر دسترسي اينترنت پر سرعت وضعيت مناسبي نداريم و اعلام مي‌کنم که در حوزه شبکه هاي ثابت تا يکي دوماه آينده بايد يک همگرايي اتفاق بيفتد و يکي از دلايلي که کيفيت و قيمت مناسب نيست به دليل تعدد بازيگران درحوزه ثابت است البته اين بحث به معناي حذف هيچکدام از بخش ها نيست ولي معتقديم نيازمند بازسازي هستيم.

نماينده وزارت ارتباطات خاطر نشان کرد: سايت هاي مختلف که اپليکيشن هاي ايراني را به فروش مي‌گذارند بسيار زياد شده است که ما حتما اين مسير را ادامه خواهيم داد؛ شما وقتي پهناي باند را توسعه مي‌دهيد چون به فرد امکان کار کردن در شرايط خودش را مي‌دهد به اشتغال کمک شاياني مي‌کند.

وي در پاسخ به اظهارات شاهميرزايي در خصوص ندادن مجوز گفت: مجوز دادن هميشه به معناي محدود کردن نيست گاهي اوقات شما مجوز مي‌دهي تا کار توسعه پيدا کند چراکه کار با بي نظمي شناخته ميشود و توسعه پيدا نميکند.

چرا بودجه يک وزارتخانه در اين دولت به يکباره 5 برابر شده است؟

شاهميرزايي تصريح کرد: ما در شوراي عالي فضاي مجازي در اين يک سال عادت کرده ايم که اخبار اين حوزه را قبل از اطلاع خودمان بايد از رسانه دريافت کنيم.

وي ادامه داد: قاعدتا آن مواردي که بعنوان سياست هاي شوراي عالي کشور ابلاغ شد، اسناد بالا دستي شورا است که بايد اجرا شود و براي اينکه اين موارد در شورا مطرح شود وزارت خانه بايد يک پيشنهادي، پيش نويسي يا حتي يک برگه کاغذ بدهد تا شورا به آن راي بدهد؛ وقتي چيزي ارائه نشده است نمي‌توانيم بگوييم که شما تصويب کنيد و ما راي مي‌دهيم.

شاه ميرزايي درخصوص اينکه بودجه اين وزارت خانه در سال گذشته پنج برابر شد، گفت: آيا سوال پيش نمي آيد که در اين دولت چرا به يکباره بودجه اين وزارتخانه 5 برابر شده است؟ آيا اينکه گفته مي شود ما بدنبال تصدي گري نيستيم اينترنت فروشي تصدي گري نيست؟

وي تاکيد کرد: تقريبا شما هر جاي دنيا برويد نميتوانيد يک سيم کارتي را پيدا کنيد و بخريد بدون احراز هويت. ولي در کشور ما موارد بسياري هست که شخص مي‌گفت 5 سيم کارت به اسم من وجود دارد و با آن جرم قانوني صورت مي‌گيرد.

شاهميرزايي گفت: ده درصد جي دي پي کشور ها را اين صنعت به خودش اختصاص مي‌دهد و آنهم به معناي ده درصدي است که با هر ده ميليون مي‌توانيم يک شغل ايجاد کنيم؛ بهترين فرصت براي خروج از رکود همين است که ما بايد بگوييم اين موضوع را در کشور به چند درصد رسانده ايم.

دولت عزمي براي اصلاح وضعيت فيلترينگ ندارد

وي در ادامه گفت: بحث من در رابطه با مجوز اين است که اين موضوع زمانبر است. مرکز داده و سي دي ان که در داخل وزارتخانه است را مجوز نمي دهيد اما يکسري مسائل که از وظايف وزارتخانه نيست را مجوز مي دهيد؟ در بحث فيلترينگ که بنده هم معتقدم بايد اصلاح شود و ايراداتي دارد علي رغم صحبت هايي که در رابطه با اين موضوع از سمت دولت شده است و فقط اقدامات رسانه اي است يک برگه کاغذ در خصوص پيشنهادي براي بهتر کردن اين روند از دولت به شورا نيامده است.

دولت فقط مي گويد اينترنت پرسرعت حق مسلم ما است

شاهميرزايي اظهار داشت: در خصوص اينترنت خانواده که يک خانواده اي بتواند با خيال راحت براي فرزندش اين امکان را فراهم کند هيچ اقدامي صورت نگرفته است در صورتيکه اين کار شايد در طول يکماه نهايتا مي توانسته انجام بگيرد.


وي ادامه داد: اما دولت اين مسائل را نگاه نمي‌کند و فقط مي‌گويد اينترنت پرسرعت حق مسلم مردم ما است، ما خودمان هم مدعي اينترنت پرسرعت هستيم اما بايد همه جانبه به اين عوامل نگاه کرد و خيلي از عوامل مانند احراز هويت، سي دي ان و غيره بايد مورد توجه قرار بگيرد.

دولت متصدي فروش اينترنت است

صبوحي تاکيد کرد: اينکه ما بخواهيم مصوبات شورا را اجرا نکنيم درست نيست چراکه ما يک دستگاه اجرايي هستيم.

وي در رابطه با فروش اينترنت گفت: قانون تعريف کرده است که شبکه زير ساخت ما بايد در اختيار دولت بماند و در صدر اصل 44 است که تصدي گري اين امر در اختيار دولت است.

صبوحي در خصوص دغدغه فرهنگي وزارت ارتباطات گفت: اولين دستگاهي که در کشور بحث پيوست فرهنگي را مطرح کرد و خودش را ملزم دانست ما بوديم و جلسات متعددي را با دانشگاهيان و صاحب نظران درخصوص تدوين پيوست فرهنگي داشتيم و از اپراتور تعهد گرفتيم که هر پيوستي که درآينده ابلاغ کنيم لازم الاجرا است.

وي افزود: ما به محض تشکيل شوراي عالي مجازي نامه اي را به دبير شورا نوشتيم و درخواست کرديم که با توجه به اينکه شورا تشکيل شده است و ما قصد تدوين پيوست فرهنگي را داريم سياست ها و اصولي را که مدنظر شورا است به ما اعلام کنند ولي هيچ جوابي از شورا نگرفتيم.

رئيس شوراي عالي فضاي مجازي هم 3G را بدون مجوز خوانده است

شاهميرزايي در ادامه گفت: در بحث پيوست فرهنگي فرمايش شما صحيح است و دبيرخانه روي آن کار کرد که البته جاي نقد دارد اما الان وزير شما مي‌گويند ما خودمان پيوستي نوشتيم و آنرا به شورا داديم؛ اگر شما مي‌خواستيد خودتان پيوست بنويسيد از اول مي‌گفتيد و همان را مي‌داديد ما بررسي کنيم.

وي افزود: اينکه ميگوييم اپراتورهاي نسل سه اشتغال زاست و فرصت بسيار مناسبي است کاملا قابل قبول است اما به شرط اينکه ما نياييم تجهيزات را از کشورهاي خارجي بخريم و نصب کنيم و بعد هم ترافيک از خارج بخريم، اينکه نمي‌شود اقتصاد؛ براي اينکه اين چندين هزار ميليارد سرمايه به کشور برگردد نيار به تمهيدات دارد.

صبوحي با بيان اينکه طبق قانون برنامه دولت موظف است براساس نقشه مهندسي فرهنگي کشور و نظام نامه پيوست فرهنگي نسبت به تهيه پيوست فرهنگي اقدام نمايد اظهار داشت: ما براساس اين موضوع پيوست را تهيه کرديم؛ اينکه شما مي‌فرماييد ما هرچيزي را بياوريم در شورا در جايي ذکر نشده است که بايد چنين کاري صورت بگيرد.

مقصودي در اين بخش با اشاره به مصاحبه آقاي انتظاري رئيس شوراي عالي فضاي مجازي گفت: ايشان اخيرا انتقادي به عملکرد دولت داشته اند و در اخبار گفته اند که طبق مصوبه 3Gبايد در شوراي فضاي مجازي مجوز مي‌گرفت.

مهندس صبوحي در پاسخ به اين سوال خاطر نشان کرد: تفکري بوجود آمده است که هرکس هرکاري مي‌خواهد بکند بايد برود شورا اجازه بگيرد.

شوراي عالي فضاي مجازي براي چه درست شده است؟

شاهميرزايي در پاسخ به اين بحث گفت: وقتي دبير شورا جمع بندي کرده است و به اين رسيده است اين امر نبايد صورت بگيرد. وي افزود ديگر نبايد اين موضوع را تفسير به راي کرد، اينگونه سنگ رو سنگ بند نمي‌شود؛ اينطور نيست ما بگوييم هرمسئله اي بايد بيايد در شورا، ما مي‌گوييم هيچ مسئله اي از اين مسائل کلان فضاي مجازي کشور، به شورا نيامده است؛ پس اين شورا براي چه درست شده است؟

فيلترينگ هوشمند مي‌شود

صبوحي در خصوص راهکار اصلاح فيلترينگ گفت: اين روش فعلي باعث کندي کار شده است و روش تصحيح اين امر پالايش هوشمند اين موضوع است.


وي افزود يعني فيلترينگ هم بايد هوشمند باشد و هم توزيع اين فيلترينگ بصورت هوشمند باشد؛ حتي فيلترينگ مي‌تواند به تناسب با کاربرهم هوشمند باشد که اين پروژه بصورت کامل در وزارتخانه تعريف شده است.

شاهميرزايي در پايان خاطر نشان کرد: ما بايد مسائل را به مردم کامل بگوييم بجاي اينکه فقط به مردم بگوييم دسترسي به اينترنت حق مسلم شماست بياييم يکسري مسائل ديگر را هم به مردم بگوييم.


شبکه ملي اطلاعات اصلا افزايش زيرساخت نيست بلکه يعني چه کنيم که از اين سرمايه گذاري عظيمي که در اين امر صورت گرفته است با اولويت استفاده کنيم و بين ترافيک داخل و خارج تمايز پيش بيايد؟

مهندس صبوحي در پايان گفت: ما برآود ميکنيم جايگاهمان از نظر اقتصادي در حوزه ارتباطات  40 هزار ميليارد تومان در سال است که ما اگر تمام بخش را جمع کنيم درآمدي که ازاين حوزه کسب مي‌شود به 20هزارميليار تومان بيشتر نمي‌رسد و اين نشان دهنده اين است که بايد خيلي کار کنيم.

نارضايتي 66 در صدي مردم از فرهنگ سازي براي استفاده از اينترنت پرسرعت

گفتني است سوال پيامکي اين برنامه نظر مردم را در رابطه با اقدامات و فرهنگ سازي لازم براي اسنفاده بهينه از اينترنت پر سرعت پرسيده بود که 66 درصد مردم با انتخاب گزينه 2 به نارضايتي از فرهنگ سازي و اقدامات صورت گرفته در رابطه با اينترنت پرسرعت راي دادند.

ارسال نظر
نام و نام خانوادگي
ايميل
مشاهده نظرها
ميلاد محمودزاده
تاريخ: 30/7/1393 - 9:6
با سلام وخسته نباشين
ميخواستم بگم لطفا با اينترنت پرسرعت مخالفت نکنين.مطمينن اين چيزا به نفع حکومت اسلامي ما نيست.خيلي ها هم هستن با همين فناوري ها ايران مون رو سربلند ميکنن.ما بايد در عوض متند هايي مثل همين رو در رو با شيطان و...بذارين تا جونهاي ما بفهمن دشمنشون کين وچطور به خواسته هاشون ميرسن