سود 300 تا 1000 درصدي واردات چادر مشكي، حل مشكل نساجي مازندران در هفته آينده

پيگيري هاي نساجي ثريا ادامه دارد

سود 300 تا 1000 درصدي واردات چادر مشكي، حل مشكل نساجي مازندران در هفته آينده

برنامه تلويزيوني ثريا شب گذشته براي بار دوم چالشهاي صنعت نساجي کشور را به خصوص موضوع واردات فراوان و عدم توليد چادر مشكي در داخل كشور را مورد كنكاش و بررسي قرار داد. در اين برنامه با اشاره به اينكه ايران با وجود دارا بودن بزرگترين بازار چادر مشكي دنيا و پرمصرف ترين كشور اين حوزه توليدي در داخل ندارد بيان شد : بازار كشور در دست چادرهاي كره اي ، ژاپني و چند كشور ديگر است.
تاريخ: 28/2/1391
كد مطلب: 162
بازديد: 8402

پيگيري هاي نساجي ثريا ادامه دارد

سود 300 تا 1000 درصدي واردات چادر مشكي، حل مشكل نساجي مازندران در هفته آينده

برنامه تلويزيوني ثريا شب گذشته براي بار دوم چالشهاي صنعت نساجي کشور را به خصوص موضوع واردات فراوان و عدم توليد چادر مشكي در داخل كشور را مورد كنكاش و بررسي قرار داد.

در اين برنامه با اشاره به اينكه ايران با وجود دارا بودن بزرگترين بازار چادر مشكي دنيا و پرمصرف ترين كشور اين حوزه توليدي در داخل ندارد بيان شد : بازار كشور در دست چادرهاي كره اي ، ژاپني و چند كشور ديگر است. در برنامه شب گذشته همچنين عنوان شد كه سود هنگفت واردات چادر مشكي، تغيير مداوم تعرفه هاي واردات ، قاچاق فراوان و واردات چمداني از جمله مهمترين علتهاي عدم توليد چادر مشكي در داخل است .

در اين برنامه اسلام پناه مدير كل دفتر نساجي و پوشاك وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اينكه واردات پارچه چادر مشكي با هزينه اي حدود يك و نيم تا دو دلار تمام مي شود اما با 3 برابر تا ده برابر قيمت در بازار كشور به فروش مي رسد از سود هاي كلان 300 تا 1000 درصدي در اين زمينه خبر داد.

وي با پذيرش اينكه حركت مناسبي در اين زمينه در كشور صورت نپذيرفته گفت: معتقديم در زمينه سياست گذاري و خط مشي ها كار عميق و جدي در كشور صورت نگرفته و مي توانستيم به جاي اينكه الان صحبت از چرايي توليد نشدن چادر مشكي را در كشور بكنيم پرچمدار توليد و حتي صادرات چادر مشكي باشيم. اسلام پناه از تدوين سند جامعي در وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد كه در آن با توجه به سند چشم انداز كشور در حوزه نساجي و چادر مشكي و نيز حمايت از توليد داخل اقداماتي خوبي پيش بيني پيشش بيني شده است.

نياز سالانه 200ميليون متر مربع به پارچه مشكي

 مهندس سيد مهدي صادق عضو كميسيون صنايع مجلس شوراي اسلامي كه سالهايي طولاني در حوزه مديريت و توليد نساجي فعال بوده است ميهمان تلفني برنامه ثريا بود كه با بيان اينكه ما ساليانه حدود 200 ميليون متر مربع نياز به پارچه چادر مشكي داريم در حالي كه آمار واردات رسمي ما در سال 88 – 89 40 ميليون متر مربع واردات رسمي بوده است گفت: اين اختلاف نشان دهنده حجم عظيم واردات غير رسمي و قاچاق اين كالا به داخل كشور است. وي همچنان با اشاره به اينكه نمي شود پذيرفت با اين همه پيشرفتهاي فناوري كه كشور داشته نمي توانيم چادر مشكي توليد كنيم و  نمونه هاي خوبي از توليد داخلي نيز موجود است گفت كه سود بالاي واردات و قاچاق مانع اصلي توليد در كشور شده است.

قاچاق كانتينري پوشاك

عباس نخعي از مديران ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز ديگر ميهمان اين برنامه بود كه در پاسخ به سوال مجري برنامه كه فكر مي كنيد واقعا مبارزه با قاچاق پوشاك به نتيجه رسيده با وجود حجم عظيمي از كانتينرهاي قاچاق و در حالي كه  بيش از 60 درصد بازار را كالاي قاچاق پر كرده است گفت: آنچه را كه ما در سطح بازار مي بينيم به صرف داشتن آرم خارجي نمي شود گفت قاچاق است چون امكان ورود از طريق قانوني مثل معافيت، كالاي همراه مسافر و ...در برخي مواقع وجود دارد.  به اعتقاد ما اقدامات سخت افزاري و فيزيكي تنها راه مبارزه با قاچاق نيست و اين مبارزه نياز به اقداماتي در حوزه پيشگيري و نرم افزاري از جمله حمايت از توليد داخل و نيز شفاف سازي گردش پول نيز دارد. البته ما در حوزه اقدامات سخت افزاري نيز از سال 85 تا به حال جمعا حدود 4000 ميليارد كشفيات داشته ايم وي همچنان با اشاره به اقدامات سيستمي جديدي همچون تهيه نرم افزاري براي اعلام وصول در گمركات كشور گفت در سال 91 با سيستمي كه راه افتاده تا به حال عدم وصول نداشته ايم مگر اينكه جعل صورت پذيرفته باشد. همچنين وي در پاسخ به اين سوال كه به نظر شما موضوع پايين آمدن تعرفه ها كه وارد كندگان بر آن اصرار مي ورزند مهمترين راهكار كاهش قاچاق است با وجود اينكه نمونه هاي زيادي وجود دارد كه با وجود كاهش تعرفه حتي قاچاق افزايش نيز يافته است؟ گفت: عواملي كه باعث قاچاق مي شود توقف، خواب سرمايه، موضوع تعرفه و موضوعاتي مثل تفاوت قيمت و كيفيت جنس خارجي و داخلي است و در خصوص تعرفه به نظر ما تعرفه بايد منطقي باشد. ما نيازي در كشور داريم كه بايد از طريق توليد داخلي تامين شود اگر نشد بايد توليد و واردات قانوني تامين كند و اگر تامين نكرد به علت سود بالا از ساير طرق تامين مي شود و ما خودمان نبايد اين فرصت را ايجاد كنيم كه ريسك قاچاق پايين بيايد

هفته آينده در جلسه با معاون اول رييس جمهور موضوع نساجي مازندران حل خواهد شد

همچنين در ادامه اين برنامه اسلام پناه مدير كل دفتر پوشاك و نساجي وزارت صنعت معدن و تجارت در پاسخ به پيگيري هاي برنامه ثريا در خصوص مشكلات كارخانه هاي بزرگ نساجي كشور از جمله نساجي مازندران و پوشينه بافت قزوين ب گفت كه يك شنبه هفته آينده جلسه اي با آقاي رحيمي معاون اول رييس جمهور خواهيم داشت كه قرار است تصميم گيري در اين خصوص انجام شود و مشكل اين كارخانه براي هميشه حل شود .همچنين كارخانه پوشينه بافت قزوين نيز امروز يك رقم مناسبي بابت سفته زيان آور پيش بيني شده و تامين اجتماعي نيز قرار است كمك نمايد.

 

ايجاد دو كارخانه عظيم توليد چادر مشكي در كشور

اسلا م پناه در خصوص اينكه چه زماني مردم شاهد استفاده از چادر مشكي ايراني خواهند بود  گفت:19 ميليون يورو تخصيص داده شده است براي ايجاد كارخانه چادر مشكي در شهر كرد كه در فرآيند قرار داد و نيز ورود ماشين آلات به داخل است و در استان يزد نيز  هيات وزيران مصوبه اي داشته در اواخر سال 89 براي حمايت ويژه خط اعتبار بانك مركزي از ايجاد كارخانه چادر مشكي در اردكان يزد . و همچنين امروز جمهوري اسلامي به عنوان بزرگترين توليد كننده  نخ فيلامنت ابريشم در خاور ميانه فعال است كه اين نخ ماده اوليه بهترين نوع چادر مشكي با تكنولوژي فعلي است.

در دهمين قسمت از برنامه ثريا همچنين دومين انيميشن طنز و نقادانه برنامه در خصوص نساجي پخش شد .در اين انيميشن تراژدي چار مشكي به تصوير كشيده شد و مشخص شد چگونه با پايين آمدن يك شبه تعرفه ها توليد موفق چادر مشكي در داخل كشور به شكست انجاميد.

گزارشي مستند از  خريد پارچه و چادر مشكي زوار ايراني از بازار كشورهاي همسايه و خروج ميليونها دلار ارز از كشور ، تريبون دانشجويي از دانشكده طراحي پارچه و لباس دانشگاه شريعتي تهران و گزارشي از توليد موفق چادر توسط توليد كننده داخلي و عدم حمايت سازمانهاي مربوطه از اين توليد و متوقف شدن آن از ديگر قسمتهاي برنامه شب گذشته ثريا بود .همچنين در اين برنامه موفقيت يك كارخانه در توليد الياف نانويي نيز به نمايش در آمد.

گفتني است برنامه زنده ثريا كاري از گروه دانش و اقتصاد شبكه اول سيما هر چهارشنبه حدود ساعت يازده شب از  شبكه يك پخش مي گردد. پايگاه اين برنامه در اينترنت sorayatv.ir  مي باشد و آخرين اطلاعات و مستند هاي برنامه در اين پايگاه قابل مشاهده است.

مطالب مرتبط:برچسب ها: ثریا، نساجی، اخبار برنامه ثریا، کلیپ برنامه ثریا، اخبار، برنامه ثریا نساجی، برنامه تلویزیونی
ارسال نظر
نام و نام خانوادگي
ايميل