بازار لباس در دستان قاچاقچيان، گزارش تكان دهنده از نساجي قائم شهر

نهمين قسمت برنامه ثريا و وضعيت نامناسب نساجي كشور

بازار لباس در دستان قاچاقچيان، گزارش تكان دهنده از نساجي قائم شهر

نهمين قسمت برنامه ثريا به وضعيت نامناسب نساجي كشور اختصاص داشت. نه تنها توليد کنندگان نساجي در وضعيت بدي به سر مي برند بلکه واردکنندگان رسمي نيز به علت قاچاق فراوان پوشاك به داخل كشور در وضعيت مناسبي نيستند.
تاريخ: 23/2/1391
كد مطلب: 133
بازديد: 7611

 

در برنامه ثريا مطرح شد

علي رغم ظرفيتهاي فراوان نساجي كشور

بازار در دستان لباس قاچاق خارجي، گزارش تكان دهنده از نساجي قائم شهر

نهمين قسمت برنامه ثريا به وضعيت نامناسب نساجي كشور اختصاص داشت. نه تنها توليد کنندگان نساجي در وضعيت بدي به سر مي برند بلکه واردکنندگان رسمي نيز به علت قاچاق فراوان پوشاك به داخل كشور در وضعيت مناسبي نيستند. برنامه ثريا با ارائه آمارهاي مستندي نشان داد كه 3 برابر واردات رسمي به كشور، محصولات قاچاق پوشاک كشف مي شود كه البته بنا براعتقاد كارشناسان، اين قاچاق كشف شده نيز حداكثر ده درصد قاچاق ورودي به كشور است .در حال حاضر نيز بنابر گفته فعالان بازار نساجي و پوشاک، 70 درصد بازار كشور پر شده است از كالا و پوشاك خارجي كه 90 درصد آن هم قاچاق است.

در اين برنامه با نمايش آمار صادرات كشورهاي مختلف در زمينه نساجي مشخص شد كه كشورمان با صادرات حدود يك ميليارد دلاري در جايگاه پاييني نسبت به ساير كشورها و به خصوص كشورهاي رقيب منطقه از جمله تركيه است. كشور تركيه در حال حاضر صادرات 25 ميليارد دلاري را تجربه مي كند و براي رسيدن به صادرات 100 ميليارد دلاري در سال 2025 برنامه ريزي هاي زيادي را انجام داده است. همچنين در اين برنامه مطرح شد كه با وجود اينكه ايران در مقايسه با كشورهاي منطقه در حوزه هايي چون فضايي، هسته اي، نانو و ... پيش رو است اما بدون برنامه ريزي صحيح و بلند مدت در حوزه هايي مثل نساجي نمي توان به اهداف سند چشم انداز رسيد.

فولادگر: ايجاد شغل در نساجي:بيست تا سي ميليون، ساير صنايع: تا صد ميليون

ميهمان اين هفته  برنامه ثريا مهندس حميدرضا فولاد گر عضو كميسيون صنايع و رييس كميسيون اصل 44 مجلس بود. فولاد گر در پاسخ به اين سوال كه ايران با توجه به سند چشم انداز بايد كشور مقام اول منطقه را در بسياري از حوزه ها داشته باشد در حوزه نساجي با وجود رقيبان قدرتمندي كه در اين عرصه به وجود آمده اند چه برنامه اي در كشور وجود دارد گفت: ما در افق چشم انداز بايد نقش اول علمي، فناوري و اقتصادي را دارا باشيم. در حوزه علمي اين موقعيت را داريم در حوزه فناوري نيز اين اميد وجود دارد که زودتر از سند چشم انداز به اين مقام برسيم.

اما اگر اين پيشرفتهاي علمي و فناوري تبديل به اقتصادي نشود در واقع ما پيشرفت متوازني نداشته ايم.   ما کشوري بوديم که زودتر از ترکيه صنعتي شدن را شروع کرديم اما اين کشور درحوزه هايي مثل رشد ناخالص ملي و صادرات از ما موفق تر بوده است.

فولاد گر با بيان اينكه نساجي با همين اوضاع نيز ظرفيتاي خوبي براي كشور دارد گفت ايجاد شغل در صنعت نساجي نياز به سرمايه گذاري 20 تا 30 ميليوني را دارد در صورتيكه در ساير صنايع تا 100 ميليون نيز براي هر شغل هزينه لازم است . وي با بيان اينكه در شهر اصفهان در حال حاضر با وجود تعطيلي هاي زياد واحد هاي نساجي بيش از 8 هزار واحد کوچک و متوسط نساجي وجود دارد و بيش از 160 هزار نفر نيز در اين واحد ها مشغول به کارند

خوب بد زشت روايتي تكان دهنده از وضعيت نساجي قائمشهر.

در ادامه اين برنامه مستندي تكان دهنده از نابودي يكي از بزرگترين كارخانه هاي نساجي ايران و خاورميانه يعني نساجي قائم شهر به نمايش در آمد كه در آن با روايتي تصويري  از داستان پر پيچ و خم  چگونگي از بين رفتن اين نساجي و احيا و بازسازي مجدد آن و تعطيلي دوباره آن در فروردين ماه امسال به نمايش درآمد. در اين مسنتند رنجهاي  فراوان  كارگران و خانواده هايي به نمايش درآمد كه ماهها بود حقوق خود را از اين نساجي نگرفته بودند و به سختي زندگي را مي گذراندند.

امام جمعه قائم شهر: به تعهداتشان عمل نكردند

در همين راستا آيت الله معلمي امام جمعه قائم شهر نيز به عنوان ميهمان تلفني برنامه با بيان روند احيا و تعطيلي دوباره اين كارخانه گفت كه فروردين ماه امسال در آغاز سال توليد ملي هيات مديره اين كارخانه تعطيلي مجدد آن را اعلام كردند و دوباره كارگران بي پناه كارخانه را بيكار نمودند. وي با بيان اينكه شرايط اين نساجي از قبل براي سرمايه گذار خارجي مشخص و توضيح داده بود گفت كه اين سرمايه گذار با قبول اين شرايط به سرمايه گذاري اقدام كرد. آيت الله معلمي اضافه كرد با وجود تاخير در برطرف شدن مشكل ارز خارجي براي سرمايه گذار اما اين مشكل حل شد و هيات مديره آمدند و تعهد دادند كه هر ماه دوماه حقوق و معوقات كارگران را پرداخت كنند اما متاسفانه فقط سوله هايي برپا شد كه مطالبات همان كارگران سوله ها نيز پرداخت نشده.

ايشان با بيان اينكه مهمترين مشكل در اين خصوص عدم نظارت بر كار سرمايه گذار بعد از واگذاري كارخانه بوده است  كه ببينند به تعهداتش عمل مي كند يا خير .اما جمعه اين شهر با بيان اينكه ما شرمنده اين مردم و كارگران هستيم گفت چه ظلمي بالاتر از اينكه به كارگري دستمزدش را 22 ماه پرداخت نكنند.

 فولادگر: برخي از واگذاري بيش از اينکه به خاطر توليد و افزايش ان باشد به قصد تصاحب زمين است

همچنين حميدرضا فولاد گر كه رياست كميسيون اصل 44 مجلس را نيز برعهده دارد در پاسخ به اين سوال كه چرا کارخانه هاي دولتي  که واگذار شدند به اين وضعيت دچار شدند گفت عموم کارخانجاتي که بعد از واگذاري دچار مشکل شده قبل از سياستهاي کلي اصل 44 و تصويب قانونش در مجلس بوده که در آن زمان نظارت و دقت جدي نبوده .در سالهاي اخير بعد از ابلاغ  سياستهاي کلي اصل 44 و تصويب قانونش در مجلس عموما در واگذاري ها نظارت و دقت بيشتري مي شود البته نمي گويم اشکالي ندارد . وي اضافه كرد ما اعتقادمان اين است که اگر سياستها درست اجرا شود وبار سرمايه گذاري و چرخاندن چرخ اقتصادي کشور روي دوش بخشهاي غير دولتي باشد و دولت کار نظارت و هدايت و سياستگذاري را انجام دهد بخش خصوصي اين توانايي را دارد که اداره کند و ما مي بينيم کارخانجاتي که از اول بخش خصوصي عهده دار انها بوده کمتر دچار مشکل شده اند تا کارخانجات واگذاري شده وي به اين موضوع نيز اشاره كرد كه  برخي از واگذاري بيش از اينکه به خاطر توليد و افزايش ان باشد به قصد تصاحب زمين است براي همين مي گويم که بايد اهليت ها بررسي شود

 

در اين برنامه همچنين مهندس حائري دبير انجمن صنايع نساجي ايران  با بيان اينكه که الان حدود 300 هزار نفر در صنعت نساجي کشور مشغول به کارند  گفت : اين رقم تقريبا برابر با ده درصد اشتغال صنعتي ماست و  نه هزار واحد صنعتي که  تقريبا دوازده درصد از واحدهاي صنعتي است و 5 درصد از ارزش افزوده بخش صنعت در صنعت نساجي است و ما حدود 14 هزار تحصيلکرده دانشگاهي در اين صنعت داريم

وي با اشاره به اينكه با توليد ساليانه 250 هزار تن پنبه دومين محصول صادراتي ما پنبه بود در حالي كه توليد فعلي ما 50 هزار تن است و نياز صنعت نساجي ساليانه 150 هزارتن است براي همين ما نياز به واردات سالي 100 هزار تن تن پنبه داريم که حدود 90 تا 95 درصد واردات ما از ازبکستان است. اين کشور در 5 سال اخير سرمايه گذاري خوبي در عرصه ريسندگي و نساجي داشته و اين دولت در مقايسه با صادرات حمايتهاي خيلي خوبي از واحدهاي ريسندگي ونساجي اش داشته و به تدريج  صادراتش را از پنبه به نخهاي پنبه اي برده است و در حال برنامه ريزي براي تبديل به صادر کننده بزرگ پوشاک نيزاست

 

فولادگر: قانون استفاده از توان داخل بلا اثر شده بود كه به روزش كرديم

فولادگر با بيان اينكه در جهت حمايت از توليد داخلي   در حال به روز رساني قانون حداكثر استفاده از توان داخل هستيم .البته اين قانون قبلا بود ولي راههاي فرار از قانون زياد بود و عملا بلا اثر شده بود كه ما به روزش كرديم  و سعي كرديم مواد را خيلي شفاف و روشن بيان كنيم  اين قانون هم ضمانت هاي اجرايي اش زياد شده است و داد گاهي در قوه قضاييه براي عدم اجراي قانون پيش بيني شده و هم يك سري كارهاي حمايتي از جمله مزيت هاي بيمه اي و مالياتي در آن در نظر گرفته شده است.

در اين برنامه همچنين گزارشي مستند پخش شد از يك واحد بزرگ توليد نساجي در قهرود كه علائوه بر اينكه مشكلات بيكاري اين روستا را تا حدود زيادي حل كرده است به كشورهاي اروپايي نيز صادرات داشته است. چهارمين انيميشن جذاب از سري انيميشنهاي برنامه ثريا نيز از ديگر قسمتهاي اين برنامه بود كه با ارائه تاريخچه اي از پيشرفتهاي بزرگ نساجي در ايران با زبا ن طنز به بيان مشكلات فعلي اين صنعت پرداخته بود.  

ارسال نظر
نام و نام خانوادگي
ايميل
مشاهده نظرها
تاريخ: 23/2/1391 - 11:54
خدا خيرت دهد بازنشستگان نساجي مازندران از چهار سال قبل هنوز مطالبات خود را نگرفته اند به همه مسئولين با مسئوليت و محترم مانند هيئت مديره نساجي فرماندار استاندارمديرکل کار - صنايع وزير صنايع و معاون رياست جمهوري مراجعات مکرر 4ساله داشتيم نتيجه اي نگرفتيم نمي دانيم ديگر بايد کي را ديد.توصيه ميکنم در موردفروش ملک مهمانسراي نساجي مازندران واقع در خيابان مهمانسراي قائمشهر تحقيق شود تا ديگر مسائل دستگير تان شود