هدررفت 50 تا 60 درصدي منابع آب در كشاورزي / رشد سالانه يك درصدي در افزايش بهره وري آب

در برنامه کشاورزي ثريا مطرح شد؛

هدررفت 50 تا 60 درصدي منابع آب در كشاورزي / رشد سالانه يك درصدي در افزايش بهره وري آب

برنامه ثريا شب گذشته بار ديگر به دليل درخواست­هاي متعدد دانشجويان و كشاورزان با موضوع وضعيت كشاورزي در ايران ادامه يافت. مصرف فراوان و هدر رفت بخش زيادي از منابع آب در كشاورزي، عدم آموزش و آگاهي كشاورزان در توليد محصول و ضرهاي ناشي از آن، ميزان پايين بهره­وري توليد محصولات ، كاربردي نبودن آموزش هاي دانشگاهي و وضعيت نامناسب شغلي فارغ­التحصيلان از موضوعاتي بود كه در برنامه ديشب به آن پرداخته شد.
تاريخ: 15/2/1391
كد مطلب: 125
بازديد: 7491

در برنامه ثريا مطرح شد:

هدررفت 50 تا 60 درصدي منابع آب در كشاورزي

رشد سالانه يك درصدي در افزايش بهره وري آب

 
برنامه ثريا شب گذشته بار ديگر به دليل درخواست­هاي متعدد دانشجويان و كشاورزان با موضوع وضعيت كشاورزي در ايران ادامه يافت. مصرف فراوان و هدر رفت بخش زيادي از منابع آب در كشاورزي، عدم آموزش و آگاهي كشاورزان در توليد محصول و ضرهاي ناشي از آن، ميزان پايين بهره­وري توليد محصولات ، كاربردي نبودن آموزش هاي دانشگاهي و وضعيت نامناسب شغلي فارغ­التحصيلان از موضوعاتي بود كه در برنامه ديشب به آن پرداخته شد. در اين برنامه با اعلام مصرف حدود 93 درصدي منابع آب كشور در بخش كشاورزي و اتلاف و هدر رفت 50 تا 60 درصدي آب در اين بخش مطرح شد كه در مقايسه با ساير كشورهاي هم­سطح و در حال توسعه نيز كشور از وضعيت نامناسب و غير قابل قبولي برخوردار است.
در اين برنامه دكتر پُرهمت معاون وزير جهاد كشاورزي و رييس سازمان با پذيرش بهره­وري پايين آب در حوزه كشاورزي ايران اعلام كرد رشد سالانه ما از ابتداي برنامه چهارم توسعه به طور نسبي سالي يك درصد بوده است و سعي داريم تا پايان چشم انداز 1404 به ميزان بهره وري 60 درصدي دست پيدا كنيم. پرهمت در پاسخ به اين سوال كه چه ميزان از توانايي و ظرفت علمي دانشگاهيان حوزه کشاورزي در حوزه بهره وري آبياري کشاورزي استفاده مي شود با اشاره به اينكه اولويت اول وزرارت، حمايت از طرح‌هايي است که به افزايش راندمان آبياري بيانجامد گفت كه کمتر از 12 درصد از اراضي كشاورزي كشور وسعت 10 هکتار به بالا را دارا هستند و ساير اراضي خرد و كوچك هستند كه در اين بخش ها انتقال فناوري و استفاده از متخصصين، مشكل و هزينه­هاي زيادي دارد كه البته ما در اين واحد ها سياست استفاده از آبياري نوين را داريم که فقط در سال 1390 بيش از 200 هزار هکتار از اراضي کشور براي آبياري تحت فشار تجهيز شد.
 
همچنين طهماسبي مدير كل بازرسي جهاد كشاورزي سازمان بازرسي كل كشور كه به صورت تلفني در برنامه حضور داشت با اشاره به مشكلات جدي موضوع آبياري كشاورزي گفت: با توجه به شرايط اقليمي کشور، ما پيوسته داريم از منابع زير زميني که ذخاير آب استراتژيک کشور است استفاده مي­کنيم که اصلا مناسب نيست و نياز به تجديد نظر اساسي در اين حوزه وجود دارد و با توجه به شرايط گرم شدن زمين و ساير شرايط ما به سمت خوبي نمي­رويم. وي با بيان راهكار كشت دانه هاي روغني كه كشت هايي كم آبي هستند و نزديك به 90 درصد، واردات داريم به جاي سرمايه گذاري و كشت­هاي پرآب همچون ذرت و برنج،  افزود مي توان فقط با يک جايگزيني در واردات و الگوي کشت صرفه جويي خوبي در منابع آب داشته باشيم.
 
نظام آموزشي ما متناسب با نياز بازار كار نيست. مديريت كشاورزي بايد واحد شود
 
در بخش ديگري از اين برنامه پُرهمت در پاسخ به علت تعداد زياد فارغ التصيلان كشاورزي بيكار گفت: بخشي از مشكلات فارغ­التحصيلان که در حال حاضر جوياي کار هستند و از مشکل بيکاري رنج مي برند ناشي از اين است که نظام آموزشي ما عمدتا نظري است و متناسب با نياز بازار کار در بخش کشاورزي نيست که بايستي به عنوان يك رويكرد در آينده تغيير اين روش تدريس و نظام آموزشي باشد. پُرهمت با بيان اينكه در قانون اخير بهره وري کشاورزي تصويب شده در مجلس ماده­اي است که دانشجويان کشاورزي شش ماه بروند کار­ورزي کنند اظهار اميدواري كرد دانشگاه­ها بايد به سمت اجراي بهتر اين ماده بروند. وي همچنين با انتقاد از شيوه پذيرش در رشته هاي كشاورزي گفت ما امسال فقط 43 هزار دانشجوي دانشگاه آزاد در رشته کشاورزي داريم و بايد ديد آيا اين­ها متناسب با نياز بازار است. يا مثلا آيا تعداد دانشجويي كه در رشته زراعت گرفته­ايم متناسب با نياز مزرعه و بازار کار است؟
 
وي همچنين گفت در حال حاضر نيز يک سازوکاري را در بخش خصوصي ايجاد کرديم كه شرکت­هاي خدمات فني مهندسي کشاورزي شکل داده شده اند و حدود 25 هزار نفر از فارغ التحصيلان که طي 3 تا 4 سال گذشته اين نهاد­ها را تشکيل دادند و به تبع آن 2 هزار شرکت نيز ايجاد شده است و وزارت جهاد کشاورزي نيز در حال حمايت از اينهاست. البته ساز و کار اشتغال وظيفه وزارت کار و امور اجتماعي است که بايد ظرفيت­هاي خالي را شناسايي کند و به نيروهاي جوياي کار جهت دهي دهد. وي با بيان اينكه مشكل اصلي در حوزه كشاورزي كشور عدم مديريت يكپارچه و واحد است گفت براي اينكه به اوضاع مطلوبي در اين بخش برسيم بايد پذيرش دانشجو، خروجي دانشگاه، توليد كشاورزي و بازار تحت مديريت واحدي عمل كند ولي در حال حاضر هر قسمتي كار خودش را انجام مي دهد كه طبيعي است اين مشكلات نيز به وجود بيايد.
 
طهماسبي نيز در پاسخ به علت افزايش فارغ­التحصيلان بيكار كشاورزي گفت در تمام دنيا دانشجوي کشاورزي يا کشاورز‌ زاده است يا در دوره دبيرستان، کشاورزي خوانده که وقتي وارد دانشگاه مي شود پايه­ها و مباني کشاورزي را مي­داند اما ما در شيوه گزينش معمولا از شهرها جذب داريم که دانشجو حتي مسائل ابتدايي کشاورزي را هم نمي­داند و از سوي ديگر دانشگاهيان و اساتيد ما در صحنه توليد نيستند که بدانند کشاورزي در چه وضعيتي است. حتي محققين و پژوهشگران هم در صحنه توليد نيستند و انگيزه اقتصادي لازم هم در بخش کشاورزي وجود ندارد
 
مقايسه بهره­وري کشاورزي ايران با دنيا: توليد برنج رتبه 39، جو رتبه 65، گندم رتبه 79
 
موضوع بهره­وري پايين توليد محصولات كشاورزي در كشور و نيز افزايش اختلاف واردات و صادرات محصولات كشاورزي به نفع واردات، قسمت ديگري از برنامه بود كه از جمله آمارهاي اعلام شده توسط مجري، مقايسه ميزان بهره وري کشاورزي ايران با ساير كشورها بود كه در توليد برنج رتبه 39، توليد جو رتبه 65 و توليد گندم رتبه 79 از جمله اين آمارها بود كه پُرهمت در خصوص اين موضوع بيان داشت براي افزايش ميزان بهره­وري يک عزم ملي مي­خواهيم يعني بايد رسانه ملي و ساير دستگاه­ها نيز كمك کنند وي با انتقاد از صدا­و­سيما كه ميزان وقت اختصاص داده شده­اش به كشاورزي كم است و آموزش­هاي لازم به كشاورزان از طريق اين ابزار مهم داده نمي­شود گفت البته ما در ميزان بهره­وري رشد خوبي در 3 دهه گذشته داشته­ ايم و آمار­ها نيز اين موضوع را تاييد مي­كنند.
توصيه ما به کشاورزان براي افزايش بهره­وري اين است که حتما از ارقام جديدي که معرفي مي­شود استفاده کنند.
 
با اين وضعيت به اهداف برنامه پنجم نمي­رسيم
 
طهماسبي نيز در توضيح درباره رشد كشاورزي در طي سالهاي گذشته گفت بايستي نگاه کنيم به ميزان رشد در بهره وري، منابع آبي زير زميني که از دست داديم چقدر است و با اين سياست­هاي گذشته و با توجه به محدوديت منابع به خصوص منابع آب نخواهيم توانست به اهداف برنامه پنجم و اهداف اعلام شده برسيم. وي با بيان اينكه عمده حمايت­ها و تسهيلات داده شده به فارغ­التحصيلان در مجتمع­­هاي گلخانه­اي مي باشد كه طبق گزارش­هاي ما، غالب اين مجتمع­ها به دليل عدم هدايت و حمايت لازم به نتيجه نرسيده است.
 
در اين برنامه همچنين سومين انيميشن طنز و جذاب برنامه در خصوص اوضاع كشاورزي كشور نيز به نمايش در­آمد همچنين مستندهايي از وضعيت و گلايه­هاي دانشجويان كشاورزي دانشگاه آزاد و نيز تجربه يك شركت موفق بخش خصوصي كه به دليل عدم حمايت در وضعيت مناسبي نيست از ديگر قسمت­هاي برنامه چهارشنبه شب بود.
 
گفتني است پايگاه اينترنتي برنامه ثريا sorayatv.ir مي باشد كه آخرين اطلاعات و اخبار برنامه در اين پايگاه قابل مشاهده است.

 

ارسال نظر
نام و نام خانوادگي
ايميل